Athletics » 2019 Spring Sports Schedules and Results

2019 Spring Sports Schedules and Results

Varsity Baseball
Date Opponent Location Time Result Record
March 15 Forsyth Away 4:30 W (8-6) 1-0
March 16 Crane Home 11:00 a.m. W (11-6) 2-0
March 16 Gainesville Home 4:00  W (3-2) 8 innings 3-0
March 19 Blue Eye Away 5:00  W (14-0) 4-0
  Cassville Tournament        
March 27 Gravette Cassville 7:30 L (7-2) 4-1
April 2 Bolivar Away 4:30 L (10-0) 4-2
April 3 Clever Home 4:30 W (12-4) 5-2
April 6 Spokane Home 11:00 a.m. W (13-2) 6-2
April 6 Northwest Home 4:00 W (5-4) 7-2
April 9
Springfield
Catholic
U.S. Ballpark
Ozark
4:30 L (6-1) 7-3
April 11 Mt. Vernon Away 4:30 W (10-7) 8-3
April 16 Nevada Home 4:30 W (8-1) 9-3
April 19 Hollister Home 4:30 L (12-0) 9-4
April 22
Springfield
Central
Home 4:30 W (10-0) 10-4
April 23 Rogersville Home 5:00 L (11-6) 10-5
April 25 Aurora Away 4:30 L (9-8) 10-6
May 2 Marshfield Aurora 5:30 L (7-3) 10-7
May 7
Cassville
*Senior Night
Home 4:30 W (2-1) 11-7
May 11
District
vs Springfield Catholic
Hollister 3:30  L (5-1) 11-8
Track and Field
       
Date Location Time Results
March 26 Rogersville 3:30
C. Kite 2nd in Pole Vault
D. Greene 3rd in 300m hurdles
E. Pritchard 2nd in shot put
March 28 Branson 3:30
Boys - 6th Place
Girls - 8th Place
Girls 4x100 relay 1st
Boys 4x200 relay 2nd
S. Strailey 2nd in 100m
S. Strailey 2nd in 400m
I. Erickson 2nd in 200m
April 1 Republic (JV) 4:00
E. Gross 1st in High Jump
S. Matney 3rd in Shot Put
J. Watson 1st in Javelin
J. Watson 2nd in High Jump
April 2 Home Meet 3:30
Boys 4x800 relay 1st
Boys 4x200 relay 2nd
Boys 4x100 relay 2nd
S. Gross 2nd in 400m
J. DeJarnette 2nd in High Jump
Girls 4x100 relay 1st
S. Strailey 1st in 100m
S. Strailey 1st in 200m
I. Erickson 2nd in 100m
I. Erickson 2nd in 200m
J. Watson 3rd in High Jump
April 4
Springfield
JFK Stadium (Girls)
3:00
Girls 4x100 relay 1st
S. Strailey 2nd in 400m
I. Erickson 5th in 100m
April 5
Springfield
JFK Stadium (Boys)
1:00
4x800 Relay 18th
C. Dowdy 21st in 110 hurdles
4x200 Relay 14th
April 9 Nixa  
Girls - 9th Overall
Boys - 10th Overall
S. Strailey 3rd in 100m
P. Rantz 2nd in Pole Vault
Girls 4x100 relay 1st
April 11 Harrison  
Girls - 10th Place
Boys - 8th Place
S. Gross 2nd in 800m
April 15 Nixa (JV)  
C. Sadler 1st in shot put
C. Sadler 2nd in javelin
J. Watson 1st in javelin
E. Gross 2nd in high jump
Girls 4x100 relay 3rd
April 18 Willard  
Girls - 6th Place
Boys - 11th Place
J. Watson - 1st in javelin
S. Strailey - 1st in 400m
Girls 4x100 relay 1st
J. DeJarnette 2nd in high jump
Boys 4x100 relay 2nd
S. Strailey 3rd in 100m
April 23 Southwest Baptist  
Boys - 3rd Overall
E. Gross 2nd in high jump
C. Dowdy 3rd in 110m hurdles
T. Froeschle 3rd in 100m 
4x100m relay 1st
4x200m relay 1st
P. Rantz 1st in pole vault
I. Erickson 3rd in long jump
S. Strailey 2nd in 100m
S. Strailey 2nd in 200m
4x100m relay 1st
4x400m relay 3rd
April 25 Republic Relays  
T. Froeschle 1st in 200m
E. Gross 2nd in high jump
C. Dowdy 2nd in 110m hurdles
C. Dowdy 2nd in 300m hurdles
Boys 4x200m relay 2nd
Boys 4x100m relay 1st
S. Strailey 1st in 200m
P. Rantz 1st in pole vault
I. Erickson 1st in 300m hurdles
I. Erickson 2nd in long jump
Girls 4x200m relay 2nd
Girls 4x100m relay 1st
April 26 Hollister   K. Bolt 1st in pole vault
May 2 Big 8 at Mt. Vernon  
P. Rantz 1st in pole vault
S. Strailey 2nd in 200m
S. Strailey 2nd in 400m
N. Huston 2nd in 400m
Boys 4x100 relay 1st
May 11 District Meet  
C. Dowdy 2nd in 110m hurdles
N. Huston 2nd in 400m dash
C. Dowdy 4th in 300m hurdles
S. Gross 2nd in 800m run
T. Froeschle 3rd in 200m dash
M. Allison 4th in 200m dash
Boys 4x400 relay 4th
Boys: 4th Overall
A. Nolan 3rd in 100m dash
S. Strailey 1st in 400m dash
I. Erickson 2nd in 300m hurdles
S. Strailey 1st in 200m dash
I. Erickson 2nd in 200m dash
P. Rantz 1st in pole vault
Girls 4x200m relay 1st
Girls 4x100m relay 1st
Girls: 3rd Overall
May 18 Sectional Meet  
P. Rantz 2nd in pole vault
I. Erickson 4th in 200m
I. Erickson 1st in 300m hurdles
S. Strailey 2nd in 200m
Girls 4x100 relay 1st
Strailey, Erickson, Rantz, Nolan
Girls 4x200 relay 1st
Strailey, Erickson, Rantz, Nolan
S. Gross 3rd in 800m
May 25 State Meet    
Boys Tennis
Date Opponent Location Time Results Record
March 25
Springfield 
Catholic
Away 4:30 L (9-0) 0-1
March 26
Hillcrest
Home 4:30 W (5-4) 1-1
April 2 Forsyth Away 4:30 L (8-1) 1-2
April 6
Branson
Doubles 
Tournament
Away   2nd Place
 
April 8 Aurora Away 4:30 W (9-0) 2-2
April 9
Springfield
Invitational
Cooper
Tennis
Complex
 
Quarterfinals
of
Consolation
Bracket
 
April 11
Monett
Away
4:30 L (7-2) 2-3
April 12
Bolivar
Home
4:30 L (8-1) 2-4
April 16 Kickapoo Away 1:00 L (8-1) 2-5
April 16
Springfield
Central
Kickapoo 4:00 L (8-1) 2-6
April 17
Parkview
  4:00 W (9-0) 3-6
April 22 Willow Springs Home 4:30 L (8-1) 3-7
April 23 Rogersville Away 4:30 L (7-2) 3-8
April 25 Mt. Vernon Home 4:30 L (5-4) 3-9
May 1
Big 8
Tournament
Springfield
Catholic
 
Team: 5th
C. Spain 3rd Place
 
May 6
District
vs Summit Prep
Springfield
Catholic
  L 3-10
Boys Golf
Date Location Time Results
March 26
Ledgestone
(Reeds Spring)
9:00 a.m.
Team: 7th Place
T. Cooper 8th (88)
Ro. McMurdo 13th (95)
March 28
Pointe Royale
(Branson)
3:30
T. Cooper (49)
J. Allphin (51)
J. Green (54)
April 3 Cassville Golf Club 9:00 a.m.
Team: 6th Place
T. Cooper 10th Place (91)
Ro. McMurdo (91)
April 8
Hidden Valley
(Clever)
9:00 a.m.
Team: 2nd Place
T. Cooper 5th Overall (84)
April 10
Big 8 JV at Windmill Ridge
(Monett)
9:00 a.m.
T. Brakhane (119)
Re. McMurdo (114)
April 11
Fremont Hills
(Ozark)
8:45 a.m.
Team: 10th Place
T. Cooper (87)
Ro. McMurdo (88)
April 12
Indian Tree
(Crane)
9:00 a.m.
Team: 2nd Place (Tie)
T. Cooper - 3rd Overall (43)
Ro. McMurdo 4th Overall (44)
April 15
Holiday Hills
(Forsyth)
 
Team: 3rd Place
T. Cooper 4th (80)
Re. McMurdo 8th (88)
Ro. McMurdo 9th (89)
April 16
Marshfield
Country Club
9:00 a.m.
Team: 9th Place
T. Cooper (86)
Ro. McMurdo (88)
April 23
Big 8 
Carthage Golf Course
9:00 a.m.
Team: 7th Place
Ro. McMurdo 8th (84)
T. Cooper 16th (87)
April 29
District Tournament
Cassville
9:00 a.m.
Team: 7th Place
T. Cooper 5th (83)
Ro. McMurdo 15th (90)
May 6
Sectional Tournament
Carl Junction
9:00 a.m.
T. Cooper 6th (82)
Ro. McMurdo 
May 13-14
State Tournament
Columbia
9:00 a.m.
T. Cooper (Day 1 - 84)
                 (Day 2 - 90)
 
JV Baseball
Date Opponent Location Time Result Record
March 15 Forsyth Away 6:00 L (6-5) 0-1
April 2 Bolivar Away 6:00 W (11-3) 1-1
April 3 Clever Home 6:00 W (10-9) 2-1
April 9 Springfield Catholic Away 6:00 W (5-4) 3-1
April 11 Mt. Vernon Away 6:00 W (13-1) 4-1
April 16 Nevada Home 6:00 L (9-4) 4-2
April 19 Hollister Home 6:00 W (2-0) 5-2
April 22 Springfield Central Home 6:00 W (15-0) 6-2
April 23 Rogersville Home 6:00 L (11-0) 6-3
April 25 Aurora Away 6:00 L (12-2) 6-4
Freshmen Baseball
Date Opponent Location Time Result Record
March 26
Webb City
Away 4:30
L
L
0-1
0-2
April 11 Bolivar Home 4:30 W (5-4) 1-2
April 12 Mt. Vernon Away 4:30
W (4-2)
  W (12-3)
2-2
3-2
April 15
Springfield
Catholic
Away 4:30
L (15-6)
W (10-5)
3-3
4-3
April 24 Rogersville Home 4:30
W (4-1)
L (11-1)
5-3
5-4