Athletics » Spring 2018 Sports Schedules

Spring 2018 Sports Schedules

    VARSITY BASEBALL    
DATE OPPONENT TIME LOCATION RESULT RECORD
MARCH 16 FORSYTH 4:30 HOME W (12-2)  1-0 
MARCH 17 SPOKANE TBA AWAY W (12-0)  2-0 
MARCH 17 MONETT TBA AWAY W (3-2)  3-0 
MARCH 21 BLUE EYE 4:30 HOME W (19-0)  4-0 
MARCH 22 MANSFIELD 4:30 HOME L (14-5)  4-1
MARCH 29 MOUNT VERNON 4:30 HOME Postponed   
APRIL 2 CRANE 5:00 AWAY Postponed   
APRIL 4 MARSHFIELD 4:30 HOME L (7-1)  4-2
APRIL 5 CLEVER 4:30 AWAY W (4-1)  5-2 
APRIL 10 BUFFALO 4:30 AWAY W (5-2)  6-2
APRIL 12 SGF CATHOLIC 4:30 HOME L (14-3)  6-3
APRIL 14 NEELYVILLE 11:00 HOME Postponed  
APRIL 14 HUGHESVILLE 4:00 HOME Postponed  
APRIL 16 NORWOOD 6:00 STRAFFORD W (3-1)  7-3
APRIL 17 STRAFFORD 4:00 AWAY L (10-9)  7-4
APRIL 19 HOLLISTER 6:00 STRAFFORD L (6-2)  7-5
APRIL 21 BUFFALO 6:00 FAIR GROVE L (3-1) 7-6
APRIL 23 SGF CENTRAL 4:30 AWAY W (11-1)  8-6
APRIL 24 ROGERSVILLE 4:30 AWAY L (1-0)  8-7
APRIL 27 BOLIVAR 4:30 HOME L (6-5)  8-8
APRIL 30 CARTHAGE 4:30 HOME W (6-1)  9-8
MAY 4 HOLLISTER 4:30 AWAY L (11-0) 9-9
MAY 5 NEW COVENANT TBA AWAY W (15-7) 10-9 
MAY 5 CONWAY TBA AWAY W (15-5) 11-9 
MAY 8 CASSVILLE 4:30  AWAY W (11-8)  12-9
MAY 9 CRANE 5:30 AWAY W (11-1)  13-9
  DISTRICT        
MAY 12 ROGERSVILLE 11:00 a.m. HOLLISTER L (12-8)  13-10
    JV BASEBALL    
DATE OPPONENT TIME LOCATION RESULT RECORD
MARCH 16 FORSYTH 4:30 HOME W (4-2)  1-0 
MARCH 21 BLUE EYE 4:30 HOME W (15-1)  2-0 
MARCH 22 MANSFIELD 4:30 HOME W (10-0)  3-0 
MARCH 29 MOUNT VERNON 4:30 HOME Postponed   
APRIL 2 CRANE 5:00 AWAY Postponed   
APRIL 4 MARSHFIELD 4:30 AWAY L (9-1)  3-1
APRIL 5 CLEVER 4:30 AWAY W (7-5)  4-1
APRIL 10 BUFFALO 4:30 AWAY W (11-1)  5-1
APRIL 12 SGF CATHOLIC 4:30 HOME L (6-1)  5-2
APRIL 23 SGF CENTRAL 4:30 AWAY W (13-0) 6-2
APRIL 24 ROGERSVILLE 4:30 AWAY L (8-1)  6-3
APRIL 27 BOLIVAR 4:30 HOME L (8-3)  6-4
APRIL 30 CARTHAGE 4:30 HOME W (3-1)  7-4
MAY 3 HOLLISTER 4:30 AWAY L (7-4) 7-5
MAY 8 CASSVILLE 4:30 AWAY W (5-3)  8-5
MAY 9 CRANE 5:30 AWAY W (7-6) 9-5
    C-TEAM BASEBALL    
DATE OPPONENT TIME LOCATION RESULT RECORD
MARCH 19 CONWAY 4:30 AWAY Postponed  
MARCH 26 MOUNT VERNON 4:30 AWAY
L (8-6)
W (8-3)
0-1
1-1
APRIL 3 MARSHFIELD 4:30 AWAY Postponed   
APRIL 6 AURORA 4:30 AWAY W (5-4) 2-1
APRIL 12 SGF CATHOLIC 4:30 AWAY Postponed   
APRIL 16 CASSVILLE 4:30 HOME
W (7-3)
W (10-9) 
3-1
4-1
APRIL 24 ROGERSVILLE 4:30 HOME
W (5-3)
L (15-8) 
5-1
5-2
APRIL 27 BOLIVAR 4:30 AWAY
L (9-1)
L (5-0)
5-3
5-4 
  TRACK &  FIELD  
DATE OPPONENT TIME RESULT 
MARCH 22 WILLARD THROWS INVITATIONAL  4:00 p.m.  
  Shot Put Discus Javelin
Boys      
J. Moreno 24-11    
M. Wilkinson 24-5   56-11
G. Clark 42-9   122-2
J. DeJarnette     118-6
L. Plumb 35-9 100-11 127-9
Girls      
S. Sanders 25-7 53  
O. Connors 23-1 65-7 52-5
S. Steen 22-4   56-9
T. Sampson     70-2
MARCH 29 BRANSON INVITATIONAL  
Boys - Kyle Modlin (1st in Triple Jump) Asa Baker (1st in Shot Put)
Team - 3rd Overall
Girls - 4x100 relay (1st)
Team - 5th Overall
APRIL 2 REPUBLIC 9TH-10TH GRADE INVITATIONAL   Postponed
APRIL 3 REEDS SPRING INVITATIONAL   Postponed
APRIL 5 GIRLS NIGHT OUT  
9th Place
Tara Sampson (1st in High Jump)
Paige Rantz (4th in Pole Vault)
Shelby Strailey (7th in 100-meter)
Izzy Erickson (5th in 200-meter)
Strailey (7th in 200-meter)
Rachel Bagg (5th in 3200)
2nd in 4x100-meter relay
APRIL 6 HILLCREST INVITATIONAL  
19th Place
Asa Baker (4th in Discus)
Asa Baker (5th in Shot Put)
Kelly Newton (9th in Triple Jump)
APRIL 10 NIXA INVITATIONAL  
Logen Plumb (1st in Javelin)
Kelly Newton (1st in Triple Jump)
Tara Sampson (1st in High Jump)
Rachel Bagg (1st in 3200-meter) 
Boys - 5th Place Overall
Girls - 8th Place Overall
APRIL 13 PITT STATE INVITATIONAL  
Tara Sampson (2nd in High Jump)
Paige Rantz (2nd in Pole Vault) 
APRIL 16 NIXA JV MEET  
Girls 3rd Overall
Madison Cobb (1st in 200-Meter) 
APRIL 17  CASSVILLE RELAYS  
Shelby Strailey (2nd in 400-meter)
Rachel Bagg (1st in 1600-meter)
Colby Dowdy (1st in 300 hurdles)
Boys 4x200 relay (1st)
Boys 4x400 relay (1st)
Josh DeJarnette (2nd High Jump) 
Asa Baker (1st in Shot Put)
Logen Plumb (1st in Javelin)
APRIL 19 JASON PYRAH INVITATIONAL  
Tara Sampson (1st in High Jump
Kelly Newton 1st in Triple Jump
Girls 4x100 relay 1st 
APRIL 20 HOLLISTER INVITATIONAL  
Devin Hackathorn 1st in High Jump
Hackathorn 1st in Triple Jump
Cole Nordin 1st in Pole Vault
Kelly Newton 1st in Long Jump
Grant Clark 1st in Shot Put
Kyle Modlin 1st in 300 Hurdles
Boys 4x100 relay 1st
Boys 4x200 relay 1st 
Boys 1st Overall
Aleida Tolbert 1st in High Jump
Paige Rantz 1st in Pole Vault
Madison Cobb 1st in 400-meter
Girls 3rd Overall
APRIL 23 BRANSON JV  
Aleida Tolbert 1st in High Jump
Matt Allison 1st in 100-meter
Sean Gross 1st in 400-meter
Boys 4x200 relay 1st 
APRIL 26 REPUBLIC RELAYS  
Boys 1st Overall
Girls 3rd Overall
Rachel Bagg 1st in 1600-meter
Rachel Baggs 1st in 3200-meter
Paige Rantz 1st in Pole Vault
Asa Baker 1st in Shot Put
Logen Plumb 1st in Javelin
Colby Dowdy 1st in 300-Hurdles
Boys 4x400 relay 1st 
MAY 1
COC-SMALL MEET (ROGERSVILLE)
 4:00 p.m.
Boys 1st Place
Girls 4th Place
 
Asa Baker 2nd in Discus
Asa Baker 1st in Shot Put
Austin Bradfield 2nd in Shot Put
Kelly Newton 1st in Triple Jump
D. Hackathorn 2nd in Triple Jump
Tara Sampson 2nd in High Jump 
Paige Rantz 1st in Pole Vault
Logen Plumb 2nd in Javelin
Izzy Erickson 2nd in 100-meter
Kelly Newton 2nd in 100-meter
Boys 4x200-meter relay 1st
Girls 4x100-meter relay 1st
Boys 4x100-meter relay 1st
Izzy Erickson 2nd in 200-meter
Rachel Bagg 1st in 3200-meter
Boys 4x400-meter relay 2nd
 
MAY 12
DISTRICT MEET AT MT. VERNON
4:00 p.m.
Boys 1st
Girls 1st
Kelly Newton - 1st in 100-meter
Kyle Modlin - 1st in triple jump
Boys 4x100-meter relay 1st
Paige Rantz - 1st in pole vault
Rachel Bagg - 1st in 3200-meter
Girls 4x200-meter relay 1st 
Girls 4x100-meter relay 1st
MAY 19
SECTIONAL MEET AT CARTHAGE
10:00 a.m.  
MAY 25-26
STATE MEET
   
     BOYS   TENNIS    
DATE OPPONENT TIME LOCATION RESULT RECORD
MARCH 21 SGF CATHOLIC 4:00 HOME L (9-0)  0-1
MARCH 29 KICKAPOO JV INVITATIONAL 8:00 a.m. 
SPRINGFIELD
GILLENWATERS COMPLEX
L (6-3) to Glendale
L (6-3) to Joplin
W (5-4) vs. Lebanon
0-1
0-2
1-2 
APRIL 3 FORSYTH 4:00 AWAY L (6-3) 1-2
APRIL 5 BOLIVAR 4:00 AWAY L (6-3)  1-3
APRIL 7 FORSYTH TOURNAMENT 8:00 a.m. FORSYTH    
  WILLOW SPRINGS     W (5-4) 2-3
  NEW COVENANT     W (5-4) 3-3
  FORSYTH     L (6-3) 3-4
APRIL 10 SPRINGFIELD INVITATIONAL 8:00 a.m. SGF COOPER COMPLEX    
APRIL 12 MONETT 4:30 HOME W (8-1)  4-4 
APRIL 17 WILLOW SPRINGS     W (6-3) 5-4
APRIL 18 SGF PARKVIEW 4:30 HOME W (7-2)  6-4
APRIL 19 MOUNTAIN GROVE 4:30 HOME L (7-2)  6-5
APRIL 24 ROGERSVILLE 4:00 HOME L (6-3)  6-6
APRIL 26 MOUNT VERNON 4:30 AWAY W (9-0)  7-6
APRIL 30 BRANSON 4:30 AWAY L (9-0)  7-7
MAY 1 CLEVER 4:00 AWAY W (9-0)  8-7
MAY 2 COC TOURNEY 9:00 SPRINGFIELD    
  ROGERSVILLE     W (6-3) 9-7
  SGF CATHOLIC     L (9-0) 9-8
  BOLIVAR     L 9-9 (3rd Overall)
MAY 4 GREENWOOD 4:30 HOME L (5-4)  9-10 
  DISTRICT TBA TBA    
MAY 7 ROGERSVILLE 4:00 p.m. SPRINGFIELD All players lost in 2nd Round   
                                                            BOYS   GOLF  
DATE LOCATION TIME RESULT
MARCH 27 REEDS SPRING INVITATIONAL 9:00 a.m. Postponed 
APRIL 4 BUFFALO JV TOURNAMENT 9:00 a.m. 10th place 
APRIL 6 GALENA (INDIAN TREE GOLF CLUB) 3:00 p.m.
3rd place
Josh Green 55 in 9 holes
APRIL 9 CLEVER TOURNAMENT 9:00 a.m.
Ross McMurdo - 99
Josh Green - 105 
APRIL 10 CASSVILLE TOURNAMENT 9:00 a.m.
Ross McMurdo - 97
Josh Green - 105
Tyler Brakhane - 115
APRIL 11 LEDGESTONE 9:00 a.m.
Josh Green - 52 (9 holes)
4th Place
APRIL 16 FORSYTH TOURNAMENT TBA
Ross McMurdo - 89
11th Place Individually
Team - 8th Place (425) 
APRIL 17 MARSHFIELD TOURNAMENT 9:00 a.m. Josh Green - 96 
APRIL 20 GALENA (INDIAN TREE GOLF CLUB) 3:00 p.m.
Josh Green - 45 (3rd Place)
Ross McMurdo - 46 (4th) 
APRIL 23
SMALL COC TOURNAMENT
(LEDGESTONE)
9:00 a.m.
Ross McMurdo 95 (17th)
Josh Green 96 (19th)
Tyler Brakhane 103 (21st) 
APRIL 30 
DISTRICT TOURNAMENT- CARL JUNCTION
9:00 a.m. 
Ross McMurdo 98 (32nd)
Tyler Brakhane 125 (48th)
Josh Green  137 (50th)